Hodanja putevima tehnike po Požeškoj gori

Prvi polaznici proljetne škole „Hodanja putevima tehnike – Požeške gore“ počeli su se okupljati u 8,30 sati na Trgu sv. Terezije Avilske. Do 9,00 sati svi pristigli hodači organizirani su u grupe na ukupno 8 trasa. HPD Sokolovac dobiva grupu 14 učenika i kreće u naznačeno vrijeme prema polazišnoj točki od Groblja sv. Elizabete.

Put nas dalje vodi na vrh do južnih padina Požeške gore. Spuštamo se kroz vinograde netrasiranom i nemarkiranom stazom do komušanačkog potoka. Nailazimo na prirodnu prepreku te pravimo improvizirani most od grana, kako bi svi sudionici svladali prijelaz bez većeg napora. Nakon kratke stanke nastavljamo kroz gustu šikaru agacije.

Sva djeca veselo i hrabro slijede svoje vodiče Dragana i Davora, te uz pregršt pitanja uče ponešto o vegetaciji Požeške gore, snalaženju i orjentaciji. Uz nekoliko padova na strmim padinama penjemo se livadama i oranicama do kapelice u Komušancu. Tu radimo dužu stanku i otvaramo ruksake te uživamo u pogledu na južne padine prelijep gore.

Nastavljamo neasvaltiranom cestom do prvih Laza (Ćosinih). Putem primjećujemo divlji deponij smeća i prema planu radio vezom javljamo lokaciju. Stižemo prašnjavim putem u Laze par minuta prije podne. Nakon kraće stanke nastavljamo prema Lazama Vasinim i tu nas čeka prva okrijepa iz Davorove pljoske. Istodobno se prvi puta susrećemo s dronovima i znatiželjno promatramo kako nas snimaju.

Nastavljamo dalje preko tromeđe prema pleterničkim vinogradima i brdu Starac odakle nam se pruža veličanstven pogled na Dilj goru i Motajicu. Kako je nama pripala Katolička osnovna škola dolazimo do kapelice i zahvaljujemo se uz molitve Oče naš i Zdravo Marija.

Tu nam se priključuju, skoro pa istovremeno, grupe sa svih osam trasa, te krećemo prema konačnom cilju našeg pohoda Osnovnoj školi fra Kaje Adžića u Pleternici. Pronalazimo makadamski put, prašnjav ali upola kraći koji nas u 15,05 sati, nakon punih 6 sati hodanja uz 7 do 8 stanki dovodi na cilj. Uživamo u ukusnoj porcija graha i osvježavajućim napitcima. Slijedi pokazna vježba radio amatera u postavljanju antenskog prijamnika i šatora.

Nakon zajedničkog fotografiranja učesnika i voditelja slijedila je podjela zahvalnica. U znak zahvale organizatori su HPD-u „Sokolovac“ poklonili mali priručni kompas. U 17,00 sati laganim hodom krećemo prema željezničkom kolodvoru odakle se vraćamo u Požegu. Sretni i veseli, pomalo umorni razmjenjujemo pozdrave u očekivanju slijedećeg pohoda. 🙂 D.D.