DANI HRVATSKIH PLANINARA

Velika, 03. – 04. lipanj 2023.

Poštovani!

Dani hrvatskih planinara 2023. održat će se u Velikoj na prostoru Parka prirode Papuk od 03. do 04. lipnja. Hrvatski planinarski savez i HPD „Sokolovac“ Požega, u suradnji Općinom Velika i Turističkom zajednicom „Zlatni Papuk“ pripremaju brojne planinarske aktivnosti.

U nastavku donosimo sažete informacije i program događanja.

SREDIŠNJE MJESTO DOGAĐANJA

Središnje je mjesto svih događanja Planinarski dom „Lapjak“ u Velikoj.

Kod ulaza u Dom bit će postavljena infotočka. Nakon prijave volonteri HPD-a „Sokolovac“ Požega po potrebi će planinare odvesti do mjesta za kampiranje, mjesta za spavanje u sportskoj dvorani ili mjesta za parkiranje vozila. U prostoru PD „Lapjak“ Velika osigurano je mjesto za podjelu hrane, pića i napitaka i pozornica. Mjesto za kampiranje se nalazi u neposrednoj blizini Doma cca 200m. Osigurani su također pitka voda i kemijski zahodi.

Središnja svečanost otvorenje održava se u subotu 03. lipnja u 10:15 sati isped PD „Lapjak“ u Velikoj.

NOĆENJE

Noćenje je moguće:

· u Kampu odmorište Duboka – za noćenje u kampu treba imati vlastitu opremu (šator, karimat, vreću za spavanje).

· Osnovna škola “Ivan Goran Kovačić” Velika u sportskoj dvorani – za noćenje u dvorani treba imati vreću i podlogu.

· u privatnom smještaju (popis smještaja šaljemo)

Parkiranje i noćenje u sportkoj dvorani je besplatno.

U sportskoj dvorani su WC-i i tuševi na raspolaganju planinarima.

Kampiranje se naplačuje.

PREHRANA

Za sve planinare u subotu poslije planinarskih tura organiziran je besplatni ručak i besplatni čaj i kava u jutarnjim satima. U prostoru PD „Lapjak“ biti će podjela pića i napitaka po popularnim cijenama, a u subotu i nedelju poslijepodne u ponudi će biti i hrana s roštilja i piće od strane ugostitelja.

Prehranu na planinarskim turama osigurava svaki planinar za sebe (iz ruksaka).

PARKIRALIŠTE

Za sve sudionike biti će organizirano parkiralište kod Crkve Sv. Augustina u Velikoj (autobusi i automobili). Parkiralište se nalazi desetak minuta pješice PD „Lapjak“

PLANINARSKE TURE

Izlete će voditi planinarski vodiči HPD-„Sokolovac“ Požega, a osiguravati članovi Hrvatske gorske službe spašavanja.

INFORMACIJE I PRIJAVE

Hrvatsko planinarsko društvo „Sokolovac“ Požega, e-mail: hpd.sokolovac@gmail.com

Telefoni za kontakt: Bruno: 099/436-6511, Anamarija: 099/367-0211, Ratimir: 099/2461033

D o b r o d o š l i u V eliku i Park prirode Papuk !

PROGRAM DANA HRVATSKIH PLANINARA

Petak, 02.06.2023.

16:00 – 20:00 Prihvat i prijava planinara na infotočki, smještaj – kamp, sportska dvorana, privatni smještaj). Poželjno da prijavu naprave vođe grupa (predstavnici društava). Kod prijave obvezno navesti društvo, broj planinara, planiranu planinarsku turu i ostaviti svoj kontakt broj.

20:00 – 22:00 Planinarska noć, druženje

Subota, 03. 06. 2023.

8:30 Buđenje, jutarnja kava, doručak. Prijave planinara koji dolaze u subotu ujutro, priprema i odlazak na planinarske ture.

10:15 Svečano otvaranje susreta. (intoniranje himne, pozdravni govor predstavnika HPS-a, HPD-a „Sokolovac“ Požega, TZ „Zlatni Papuk, Općine Velika i ostalih uzvanika.

10:30 Polazak na staze

STAZA 1; kraća staza 5 h.

PD „Lapjak“- Stari grad -Tauberove stijene- Lapjak- Nevoljaš i povrtatak šulerovim putem

(ponijeti 2 litre vode obavezno)

Vodič: Dario Francuz

STAZA 2 ; DUŽA STAZA 8-9 h

PD „Lapjak“- Stari grad -Tauberove stijene- Lapjak- Zagradska – Padežki vis-Ivačka glava – Koprivnato brdo- Nevoljaš- šulerov put (ponijeti između 2-3 litre vode obavezno)

Vodič: Ratimir Čajka

Subota poslijepodne:

16:00 – 18:00 Druženje, sportske igre. (potrebna je prijava za sudjelovanje na info štandu)
18:00 Natup poznatog Tamburaškog sastava

17:00 – 19:30 Objed za sve planinare kod PD „Lapjak“ Velika, planinarski grah. (po povratku s tura)

20:00 Planinarska večer, proglašenje pobjednika na sportskim igrama, dodjela nagrada, druženje planinara uz nastup Tamburaškog sastava.

24:00 Povečerje – odmor.

Nedjelja 04. 06. 2023.
8:00 Buđenje, kava, doručak.
09:00 Odlazak na staze

STAZA3; KRAĆA STAZA 5h.
PD“Lapjak“-bazeni-Kaniška glava-Velika bukva-slatka stijena- tisica- Šipkovac- PD“Lapjak“ (ponijeti između 2-3 litre vode obavezno)
Vodič: Tomislav Garilović

SATAZA4;DUŽA STAZA 6-7h
PD „LAPJAK“ „Kaniška glava-Lipova glava- Češljakovački vis-Tri kruške- Trišnjica- PD“Lapjak“ (ponijeti između 2-3 litre vode obavezno)
Vodič: Dražen Jakoubek

15:00 – 16:00 Ručak za sve sudionike, planinarski grah.
16:00 Svečano zatvaranje susreta – sastanak predstavnika planinarskih udruga, uručenje zahvalnica.
17.00. Odlazak kućama